Lenovo LOQ Essential 15IRX11 Intel® Core™ i5 i5-13450HX Portátil 39,6 cm (15.6") Full HD 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5050 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Español Gris
- Marca: Lenovo
- Categoría:
- Número de referencia: 83SC002FSP
- EAN: 0199272639565
Offer details
Productos relacionados
- Adaptadores de cable de vídeo
- Altavoces soundbar
- Cables HDMI
- Mochilas
- Teclados
- Ratones
- Tarjetas de red
- Extensiones de la garantía
- Maletines para portátiles
- Cámaras web
- Auriculares y Cascos
- Cables USB
- Bases para portátiles y replicadores de puertos
- Pantallas para PC
- Teclados numéricos
- Módulos de memoria
Motivos para comprar

Game Without Compromise. Go Beyond Performance With Intel® Core™ Processors.
Be everything you want to be, both in-game and out, with optimized performance and new features. Play harder and work smarter with Intel® Core™ processors.
<p>Ray Tracing</p>
Hyperrealistic. Hyperfast. Incredible light-simulation for immersive virtual worlds.


<p>NVIDIA Studio</p>
Accelerate your creativity.
<p>NVIDIA Broadcast</p>
Enhance Your Audio and Video with this AI-powered home studio.


Enjoy 3 Months of PC Game Pass on Lenovo LOQ Devices
Play hundreds of high-quality PC games with your new Lenovo LOQ device and 3 months of PC Game Pass* – including EA Play. With new games added all the time, there’s always something new to play.*PC Game Pass: Subscription continues automatically at regular monthly price unless cancelled. Subject to xbox.com/subscriptionterms
<p>LCD Gaming Display</p>
Step into true gaming with this liquid crystal display that features FHD (1920 x 1080) resolution.


<p>High Refresh Rates</p>
Twice as fast as traditional 60Hz displays, Lenovo LOQ gaming displays offer 144Hz refresh rates for smooth animations and quick reaction times.
<p>Clear for Coursework</p>
Offering 100% sRGB, Lenovo LOQ is perfect for design courses or bringing your games to life with vibrant colors.


Stay Icy. Game Spicy.
Lenovo LOQ Essential's special cooling technology keeps your system cool with a large fan design offering enhanced airflow. Fn+Q lets you switch modes for gaming or studying.
<p>Whisper-Quiet Cooling</p>
A larger fan design ensures ultraquiet airflow, keeping skin temps low and preventing lag at your tensest gaming moments.


<p>Fn+Q</p>
Effortlessly switch between Quiet, Balance, Performance and Extreme modes with this convenient key-combination to game in stealth, or speed through creation or class assignments.
<p>Turbocharged Stealth Fan System</p>
3D-printed and engineered for reliability, these fans effectively grab cool air and direct it over key components for extended study and gaming sessions with friends.


<p>High Performance Heat Pipes & Sinks</p>
Impressively robust copper heat pipes and die-cast copper block and copper heat sinks on key components keep your fingertips cool to the touch.
Low-Key Looks, High-Key Durability
The Lenovo LOQ Essential laptop's Luna Grey finish is sleek and durable. The 5MP webcam with E-Shutter kill switch gives instant privacy, and the "O" indicator quickly shows your thermal mode. Stay stylish and ready with Lenovo LOQ.


<p>Luna Grey Style</p>
The iconic Luna Grey color allows you to study or game incognito.
<p>Laser-Engraved</p>
Show your brand in style with the laser-etched LOQ wordmark.


<p>HD Camera Options With E-Shutter</p>
Enjoy improved webcam quality and the ability to quickly disable your camera or mute yourself.
<p>Dual SSD & RAM Slots</p>
Upgrade. Dominate. Repeat. Stay ahead of the curve with expandable storage and memory, giving you the flexibility to upgrade for unstoppable performance.


<p>Nahimic by Steelseries</p>
AI-powered 3D audio and smart features come together to deliver immersive and personalized gaming sound.
<p>White Backlit Keyboard</p>
Engineered for rapid inputs and clean white visibility in every battle.


<p>Rapid Charge Pro</p>
Go from 0 to 70% capacity in less than 30 minutes.
<p>Game Store</p>
Choose from thousands of the latest games across platforms.


<p>Control All Your System Settings</p>
Legion Space updates drivers fast and lets you fine-tune performance while syncing your RGB lighting to match your style.
<p>Bind Your Legion Ecosystem Devices in One Place</p>
Manage all your Lenovo Legion devices, update drivers, and sync RGB lighting from one easy interface.


Exceptional Ecosystem Experiences
The LOQ ecosystem offers a unified design across PCs, monitors, keyboards and mice. A software for a seamless experience. Legion Space adds evolving AI features for enhanced creativity and gaming. Enjoy out-of-the-box compatibility with driver updates, ensuring reliable performance for years to come.
<p>CREDIBILITY & COLLABORATION</p>
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.

Descripción
- Construido para impulsar AAA Play con procesadores Intel Core – HX series
- Últimas gráficas NVIDIA RTX serie 50, que no se detienen
- Diseñadas para moverse, con un estilo que combina
Especificaciones
| Diseño | |
|---|---|
| Nombre del color | Luna Grey |
| Tipo de producto | Portátil |
| Color del producto | Gris |
| Factor de forma | Concha |
| Material de la carcasa | Acrilonitrilo butadieno estireno (ABS), Policarbonato (PC) |
| Exhibición | |
| Tipo HD | Full HD |
| Tipo de pantalla | IPS |
| Diagonal de la pantalla | 39,6 cm (15.6") |
| Resolución de la pantalla | 1920 x 1080 Pixeles |
| Pantalla táctil | No |
| Retroiluminación LED | Si |
| Brillo de pantalla | 300 cd / m² |
| Pantalla antirreflectante | Si |
| Máxima velocidad de actualización | 144 Hz |
| Espacio de color RGB | sRGB |
| Gama de colores | 100% |
| Relación de aspecto nativa | 16:9 |
| Procesador | |
| Generación del procesador | Intel® Core™ i5 de 13ma Generación |
| Tipo de cache en procesador | Smart Cache |
| Caché del procesador | 20 MB |
| Frecuencia del procesador | 2,4 GHz |
| Familia de procesador | Intel® Core™ i5 |
| Modelo del procesador | i5-13450HX |
| Frecuencia del procesador turbo | 4,6 GHz |
| Número de núcleos de procesador | 10 |
| Número de hilos de ejecución | 16 |
| Chipset | Intel HM770 |
| Fabricante de procesador | Intel |
| Potencia turbo máxima | 157 W |
| Potencia base del procesador | 55 W |
| Frecuencia turbo máxima del núcleo de eficiencia | 3,4 GHz |
| Frecuencia turbo máxima del núcleo de rendimiento | 4,6 GHz |
| Núcleos de rendimiento | 6 |
| Núcleos de eficiencia | 4 |
| Memoria | |
| Memoria interna | 16 GB |
| Tipo de memoria interna | DDR5-SDRAM |
| Velocidad de memoria del reloj | 4800 MHz |
| Disposición de la memoria | 1 x 16 GB |
| Ranuras de memoria | 2x SO-DIMM |
| Memoria interna máxima | 16 GB |
| Forma de factor de memoria | SO-DIMM |
| Medios de almacenaje | |
| Factor de forma de disco SSD | M.2 |
| Tipo de unidad óptica | No |
| Capacidad total de almacenaje | 1 TB |
| Unidad de almacenamiento | SSD |
| Número de unidades SSD instalados | 1 |
| SDD, capacidad | 1 TB |
| Interfaces del SDD | PCI Express 4.0 |
| Tarjeta de lectura integrada | No |
| Capacidad total de SSD | 1 TB |
| NVMe | Si |
| Gráficos | |
| Adaptador de gráficos discreto | Si |
| Capacidad memoria de adaptador gráfico | 8 GB |
| Familia de adaptador gráfico incorporado | Intel® UHD Graphics |
| Modelo de adaptador gráfico incorporado | Intel® UHD Graphics |
| Modelo de adaptador de gráficos discretos | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Tipo de memoria de gráficos discretos | GDDR7 |
| Adaptador gráfico incorporado | Si |
| Fabricante de GPU (unidad de procesamiento gráfico) integrada | Intel |
| Audio | |
| Chip de sonido | Realtek ALC3287 |
| número de micrófonos | 2 |
| Número de altavoces incorporados | 2 |
| Potencia de altavoz | 2 W |
| Micrófono incorporado | Si |
| Cámara fotográfica | |
| Cámara frontal | Si |
| Resolución de la cámara delantera | 1280 x 720 Pixeles |
| Cámara con configuración de privacidad | Si |
| Tipo de privacidad | Tapa de obturador |
| Tipo de cámara frontal HD | HD |
| Impulsión óptica | |
| Tipo de unidad óptica | No |
| Conexión | |
| Conexión a red móvil | No |
| Estándar Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Si |
| Wi-Fi estándares | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet | Si |
| Ethernet LAN, velocidad de transferencia de datos | 100,1000 Mbit/s |
| Versión de Bluetooth | 5.2 |
| Tipo de antena | 2x2 |
| Puertos e Interfaces | |
| Cantidad de puertos tipo A USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 2 |
| Cantidad de puertos tipo C USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 1 |
| Cantidad de puertos USB 2.0 | 0 |
| Número de puertos HDMI | 1 |
| Versión HDMI | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) cantidad de puertos | 1 |
| Combo de salida de auriculares / micrófono del puerto | Si |
| Suministro de potencia USB | Si |
| Desempeño | |
| Chipset | Intel HM770 |
| Teclado | |
| Dispositivo apuntador | Touchpad |
| Teclado numérico | Si |
| Retroiluminación de teclado | Si |
| Idioma del teclado | Español |
| Color de la retroiluminación del teclado | Blanco |
| Software | |
| Idioma del sistema operativo | Español |
| Sistema operativo instalado | Windows 11 Home |
| Software de prueba | Office |
| Detalles técnicos | |
| Color del producto | Gris |
| Factor de forma | Concha |
| Material de la carcasa | Acrilonitrilo butadieno estireno (ABS), Policarbonato (PC) |
| Capacidad memoria de adaptador gráfico | 8 GB |
| Batería | |
| Capacidad de batería | 60 Wh |
| Control de energía | |
| Potencia de adaptador AC | 135 W |
| Suministro de potencia USB | Si |
| Puerto de carga USB tipo C | Si |
| Seguridad | |
| Módulo de plataforma confiable (TPM) | Si |
| Lector de huella digital | No |
| Versión de Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Aprobaciones reguladoras | |
| Certificación | RoHS |
| Peso y dimensiones | |
| Peso | 2,3 kg |
| Ancho | 361,3 mm |
| Profundidad | 255,6 mm |
| Altura (frente) | 2,29 cm |
| Altura (posterior) | 2,48 cm |
| Empaquetado | |
| Adaptador AC incluido | Si |
| Contenido del embalaje | |
| Adaptador AC incluido | Si |
| Otras características | |
| Adaptador gráfico incorporado | Si |
| Adaptador AC incluido | Si |
| Pantalla antirreflectante | Si |